بهترین زمان خوردن غذا چه زمانی است؟

بهترین زمان خوردن غذا

اشتراک گذاری سریع

بهترین زمان خوردن غذا چه زمانی است؟

بهترین زمان خوردن غذا در هر وعده غذایی چیست؟ بهتر است در زمان گرسنگی غذا میل کنیم یا با دسترس بودن انواع مختلف غذا می‌توانیم در هر زمان غذا میل کنیم؟ با ما تا ادامه مقاله از مجله باروشه همراه باشید تا به پاسخ درستی در این زمینه برسید. افراد زیادی وجود دارند که در هر زمان که دوست دارند غذا میل می کنند. شما جزو کدام دسته هستید؟

غذا خوردن رابطه بسیار مهمی در حفظ سلامتی ما دارد و می‌بایست جهت پیشگیری از مبتلا شدن به انواع مختلف بیماری و مشکلات بسیار زیادی که به وجود می آورد، در غذا خوردن خود بسیار دقت کنیم تا سلامتی خود را حفظ کنیم.

هر وعده غذایی زمان مناسب خود را دارد که این زمان در هر کشور متفاوت است. همه ما در طول روز برنامه غذایی و ساعت غذایی مختص به خود را داریم و در این زمان‌ها غذای خود را میل می‌کنیم. گاهی در آخر هفته و تعطیلات ساعت غذایی ما دچار تاخیر می‌شود.

زمان غذا خوردن در کشورهای مختلف متفاوت است، به عنوان مثال در استرالیا بعضی افراد بین ساعت 14:00 تا 15:00 ناهار میل می‌کنند، ولی در کشور آلمان اغلب ساعت 13:00 غذا می‌خوردند. در هر کشوری زمان مناسبی برای غذا خوردن وجود دارد. در این مقاله  به بررسی این موضوع بهترین زمان غذا خوردن برای لاغری و سلامتی جسمی می‌پردازیم که چه زمانی برای خوردن هر وعده غذایی مناسب است.

 

بهترین زمان خوردن صبحانه ناهار شام

بهترین زمان خوردن صبحانه

بهترین زمان برای خوردن صبحانه و ناهار و شام

 

اگر تمایل دارید که بدانید بهترین زمان خوردن وعده‌های غذایی صبحانه ناهار و شام چه زمانی است؟ یا برایتان سوال پیش آمده است که، ساعت چند غذا بخوریم؟ بهتر است با این مقاله همراه باشید تا به بررسی یک به یک این موارد بپردازیم.

بهترین زمان خوردن صبحانه ساعت 7 صبح است، شما می توانید وعده صبحانه را در ساعت 7:00 الی 8:00 صبح میل کنید. صبحانه در بین وعده‌های اصلی غذایی، یکی از مهمترین وعده‌های غذایی محسوب می‌شود در نتیجه از خوردن صبحانه قافل نشوید و این وعده غذایی مهم را راس ساعت میل کنید.

 

بهترین زمان خوردن ناهار

بهترین زمان خوردن ناهار

وقت ناهار چه ساعتی است

 

بهترین زمان خوردن وعده ناهار ساعت 13:00 است. که می‌توانید در این ساعت ناهار خود را میل کنید. سعی کنید که وعده ناهار خود را نهایتا تا ساعت 15:00 بخورید. در وعده ناهار خود حتما از کربوهیدارات، سبزیجات مختلف، انواع پروتئین و … استفاده نمایید. وعده غذایی ناهار باید به گونه‌ای باشد که کاملا شما را سیر کند و انرژی روزانه شما را نیز تامین کند.

همچنین می‌توانید بعد از این وعده، مواد غذایی سبک مانند یک فنجان چای یا قهوه میل کنید، چای سبب هضم غذایی بهتر می‌شود و باعث به وجود آمدن احساس خوب به شما می‌گردد.

 

بهترین زمان خوردن شام

بهترین زمان خوردن شام

بهترین زمان خوردن شام از نظر اسلام

 

وعده شام باید قبل از ساعت 21:00 میل شود و بهترین زمان مناسب برای وعده شام از ساعت 19:00 الی 21:00 است. شام خوردن در ساعت های 11 و 12 شب اصلا توصیه نمی‌شود چرا که، برای هضم غذا مشکلاتی پیش می‌آید. حتما توجه داشته باشید که باید 2 ساعت بین وعده غذایی شما و خوابیدن شما فاصله وجود داشته باشد و بعد از میل نمودن شام بلافاصله نخوابید.

 

اگر که به محض میل نمودن غذا بخوابید، خوابیدن برایتان دشوار خواهد شد و سبب به وجود آمدن گاز معده در بدن شما می‌شود. بعد از میل نمودن غذا حتما فرصتی بدهید که غذای شما هضم شود و سپس بخوابید تا خوابی راحت داشته باشید. شام را سبک انتخاب کنید مثلا سوپ، مقداری سبزیجات و انواع سالاد و غذاهای کم چرب و …

سعی کنید شام را جوری انتخاب کنید که غنی از ویتامین و پروتئین بوده و هضم آن غذا سخت نباشد.

 

بهترین زمان خوردن میان وعده‌ها

بهترین زمان خوردن میان وعده‌ها

زمان خوردن میان وعده غذایی

 

همانند وجود مناسب ترین زمان خوردن غذا در وعده صبحانه، ناهار، شام بهترین زمان برای خوردن میان وعده‌ها نیز وجود دارد که در این بخش به بررسی این موضوعات می‌پردازیم.

تعداد بسیاری از افراد عادت دارند که در طول روز از میان وعده‌هایی در ساعت‌های مختلف استفاده نمایند، اما بهترین زمان برای میان وعده‌ها چه زمانی است؟ اغلب اشخاص در طول روز 2 میان وعده دارند که آنها را بررسی می‌کنیم.

 

زمان خوردن میان وعده‌

عده‌ای تصور می‌کنند که خوردن میان وعده فقط برای کودکان است و بزرگسالان به میان وعده احتیاج ندارند. چنین چیزی کاملا اشتباه است، چرا که بزرگسالان نیز همانند کودکان برای تامین انرژی روزانه خود به میان وعده احتیاج دارند و نباید از میل نمودن میان وعده‌ها غافل شد. بهترین زمان میل نمودن میان وعده ساعت 10 الی 11 صبح و همچنین 4 الی 5 بعد ظهر است.

در میان وعده‌ها سعی کنید از خوردن غذاهای ناسالم و تنقلات دوری کنید و میان وعده‌های خود را با مواد مغذی و سرشار از ویتامین‌های گوناگون پر کنید و از خوردن چیپس و  پفک و تنقلات این چنینی در این میان وعده ها جدا خودداری نماید.

 

میان وعده بین 10 الی 11 صبح

هنگامی که صبحانه را در ساعت 7 الی 8 صبح میل می‌کنیم بیشتر ما سرکار می‌رویم و یا مسئولیتی برای این روز داریم. تمایل دارید که در ساعت 10 الی 11 صبح یک میان وعده مقوی میل کنید که باعث شود انرژی روزمره ما تامین شود و کار خود را به بهترین نحو انجام دهیم.

اگر تمایل به خوردن نوشیدنی دارید ما به شما توصیه می‌کنیم که یک فنجان قهوه میل کنید، که باعث می‌شود سر حال‌تر به کارتان بپردازید. همچنین می‌توانید از آجیل و میوه و غلات و … استفاده کنید و یک میان وعده مقوی را برای خود رقم بزنید.

 

میان وعده بین 4 الی 5 بعدظهر

اگر در طول روز کارهای مختلفی انجام دهید و روز پر مشغله‌ای در پیش داشته باشید، حتما باید از میان وعده استفاده نماید. می‌بایست جهت تامین انرژی خود تا وعده شام حتما یک میان وعده عالی بین ساعت 4 الی 5 بعدظهر داشته باشید. سعی کنید مواد غذایی مفیدی را در میان وعده خود استفاده کنید که انرژی روزانه شما تامین شود.

 

بهترین زمان غذا خوردن برای لاغری

همان‌گونه که عالی ترین زمان خوردن غذا وجود دارد، برای افرادی که در رژیم هستند و تمایل دارند که لاغر شوند عالی ترین و بهترین زمان غذا خوردن برای لاغری نیز وجود دارد. در این بخش به بررسی این مبحث می‌پردازیم تا سوالات این افراد را به طور کامل پاسخ دهیم.

 

بهترین زمان غذا خوردن برای لاغری

بهترین زمان غذا خوردن برای چاقی

 

لاغری و کم شدن وزن برای برخی به یک آرزو محال تبدیل شده است، اما اگر برای کاهش وزن و لاغری خود یک برنامه‌ریزی دقیق و درست داشته باشید. برنامه‌های غذایی و وعده‌های غذایی مشخص و حساب شده‌ای داشته باشید، می‌توانید لاغر شوید و این آرزو را برای خود محقق نمایید. اگر با برنامه‌ریزی پیش روید خواهید دید که این آرزو اصلا دست نیافتنی نیست و به زودی به این آرزو خواهید رسید.

در نتیجه اگر تمایل دارید که لاغر شوید حتما باید براساس زمان‌بندی درست و راس ساعت وعده‌های غذایی مورد نظر را میل کنید. به هیچ عنوان برای لاغری به قرص‌های لاغری و مسیرهای پر هزینه روی نیاورید و فقط با یک برنامه‌ریزی درست برای کاهش وزن خود اقدام نماید.

 

بهترین ساعت غذا خوردن برای کاهش وزن

اغلب کسانی که رژیم سخت می‌گیرد در طول روز کالری دریافتی روزانه خود را یک به یک می‌شمارند. اما به زمان‌بندی درست وعده‌های غذایی خود و بهترین زمان میل نمودن غذا توجه نمی‌کنند. اگر قصد کاهش وزن و لاغر شدن دارید حتما از این نکته بسیار مهم چشم پوشی نکنید و به این موضوع بسیار اهمیت دهید.

بهترین ساعت غذا خوردن برای کاهش وزن؛ بدن انسان زمان‌بندی مشخصی دارد که عملکرد بدن را در طول شبانه روز کنترل می‌نماید و براساس برنامه ریزی مشخصی پیش می‌رود. این فرآیند سبب می‌شود تا بدن انسان با تغییرهای محیطی مثل خوابیدن، غذا خوردن تطبیق پیدا کند. میزان وعده‌های غذایی و همچنین محتویات غذا باعث افزایش و یا کاهش وزن ما می‌شود. ولی ساعت غذا خوردن نیز در کاهش و افزایش وزن بدن ما نیز اثر دارد.

لازم به ذکر است که حتما باید به زمان غذا خوردن خود توجه ویژه کنیم تا به هدف نهایی خود برسیم. زمان غذا خوردن ما بر روی تنظیم سوخت و ساز بدن ما، چاق شدن و لاغر شدن ما و همچنین خواب ما نیز بسیار اثرگذار است. در ادامه در مورد بهترین ساعت خوردن غذا برای کاهش وزن به طور کامل بررسی می‌کنیم.

 

زمان خوردن صبحانه برای کاهش وزن

همان‌گونه که در بخش بالا اشاره نمودیم، صبحانه اصلی‌ترین وعده غذای انسان محسوب می‌شود و میل نمودن وعده صبحانه در زمان مشخص تاثیر چشم‌گیری بر کاهش وزن خواهد داشت. برای مثال مناسب‌تر است که صبحانه‌ای را انتخاب کنیم که ما را تا ساعت‌های طولانی سیر نگه دارد و حتما از خوردن پروتئین قافل نشوید.

استفاده از غلات سبوس‌دار در صبحانه باعث بهبود دستگاه گوارش ما می‌شود و نیاز ما به مواد غذایی مفید را تامین می‌کند. اگر دوست دارید که لاغر شوید و به تناسب اندام برسید، صبحانه را در ساعت 7 صبح میل کنید به کاهش وزن شما کمک بسیاری می‌شود. یک صبحانه سبک و در عین حال مغذی را انتخاب کنید.

 

زمان خوردن ناهار برای کاهش وزن

سعی کنید که وعده ناهار شما شامل موادی از قبیل ماهی، مرغ، گوشت و … باشد و سعی کنید که این مواد رو بدون کمترین روغن و چربی استفاده کنید و به جای روغن‌های دیگر از روغن زیتون استفاده کرده، این روغن باعث جذب ویتامین‌های بیشتر در بدن ما می‌شود و انرژی روزانه ما را نیز تامین می‌کند.

بهترین زمان میل نمودن وعده نهار ساعت 13:00 است و در وعده ناهار به هیچ عنوان از غذاهای سرخ شده که داری روغن بسیاری هستند جدا خودداری نماید. این غذاهای سرخ شده به سختی هضم می‌شوند و دارای کالری بالایی نیز هست.

 

زمان خوردن عصرانه برای کاهش وزن

یک عصرانه سبک و مغذی در کاهش وزن می‌تواند بسیار اثرگذار باشد. برای عصرانه خود می‌توانید مقداری میوه با چند دانه بادام و یا مقداری ماست کم چرب و یا یک لیوان شیر کم چرب و … را بین ساعت‌های 4 الی 5 بعدظهر مصرف کنید.

قند خون ما در ساعت‌های 4 الی 5 بعدظهر دچار افت می‌شود و باید با یک میان وعده مفید این افت قند را تامین نماییم. حتما توجه کنید که از میان وعده و عصرانه مغذی و مفید استفاده کنید و از خوردن و انتخاب مواد پرکالری خودداری نماید.

 

زمان خوردن شام برای کاهش وزن

خوردن شام خیلی مهم است و نباید از آن قافل شود ولی شام سبک باشد. عده‌ای بسیاری برای کاهش وزن و لاغر شدن خود کلا وعده شام را از وعده‌های روزانه خود حذف می‌کنند. لازم است که به جای حذف نمودن این وعده مهم به زمان میل کردن شام توجه کنید.

بهترین زمان خوردن شام برای کاهش وزن باید اوایل شب و راس ساعت 7 الی 9 شب باشد، که غذا به طور کامل هضم شود و سپس بخوابید. در نتیجه اگر به کاهش وزن روی آورده‌اید حتما در ساعت مقرر این وعده غذایی مهم را مصرف کنید و از حذف نمودن این وعده غذایی خودداری کنید.

 

نکات مهم برای کاهش دادن وزن از طریق زمان بندی

زمان بندی برای کاهش وزن

نکات مهم برای کاهش دادن وزن

1-    در طول روز زمان‌بندی مشخص و معینی برای هر وعده غذایی داشته باشید و راس ساعت مشخص غذای خود را بخورید.

2-    صبحانه را مفید و در عین حال سبک میل کنید و راس ساعت صبحانه خود را بخورید و آن را به هیچ عنوان حذف نکنید.

3-     ناهار خود را سالم انتخاب کنید و از خوردن غذاهای روغنی و فست‌فودی جدا خودداری نماید.

4-     شام را به هیچ عنوان حذف نکنید، بلکه یک شام سبک و همراه با سبزیجات انتخاب کنید.

5-    خواب خود را تنظیم کنید و راس ساعت یک خواب خوب و کامل (8 ساعت) داشته باشید.

  • بیدار ماندن طولانی مدت سبب می‌شود که ساعت بدن به هم بخورد و سبب غذا خوردن مجدد شود، که این امر باعث چاقی می‌گردد پس راس ساعت مشخص یک خواب کامل داشته باشید.
  • 50 دقیقه بعد از ورزش کردن سعی کنید که چیزی میل نکنید، چرا که خوردن مواد غذایی بعد از ورزش نمودن باعث افزایش وزن می‌شود.

 

بهترین زمان خوردن تنقلات

 همان‌گونه که عالی‌ترین زمان خوردن غذا و میان وعده وجود داشته است. بهترین زمان نیز برای خوردن تنقلات نیز وجود دارد. سعی کنید که در زمان خوردن تنقلات سالم‌ترین، مفیدترین و پر انرژی‌ترین تنقلات را در زمان مشخص مصرف کنید. از خوردن تنقلاتی مانند پفک و تنقلات ناسالم خودداری کنید.

همه ما به خوردن تنقلات علاقه بسیاری داریم، ولی سعی کنید که حتما از تنقلات مفید همانند آجیل و خشکبار و … استفاده کنید. بهترین زمان استفاده از تنقلات به ویژه آجیل و خشکبار صبح هاست. سعی کنید چند عدد از مغزهای گوناگون را بین صبح تا ظهر میل کنید و انرژی بدن خود را با انرژی‌های مغذی تامین نماید.

 

بهترین زمان خوردن غذا از نظر بدنسازی

بهترین زمان خوردن غذا از نظر بدنسازی همان ساعت‌های یاد شده در بخش بالا است. در بدنسازی یک اصل وجود دارد و آن این است که نباید هیچ وعده‌ای از وعده‌های غذایی حذف شود. بلکه باید هر وعده راس ساعت مشخص و دقیق خود مصرف شود و سرشار از مواد مغذی، ویتامین، کربوهیدارت و … باشد.

غذا پرکالری در طول شب اثرات بسیار منفی بر بدن می‌گذارد و سبب انباشته شدن چربی در بدن می‌شود. می‌بایست سعی کنید از مواد غذایی انرژی زا در طول روز استفاده کنید و با تحرک بسیار آنها را بسوزانید و در طول شب یک وعده سبک و غنی از ویتامین و سبزیجات و غذاهای کم روغن استفاده کنید.

 

زمان غذا خوردن از نظر طب سنتی

در طب سنتی نیز روش‌های بسیاری برای سالم ماندن و زمان مناسب غذا خوردن وجود دارد. در این بخش به بررسی این موضوع می‌پردازیم. طب سنتی به عنوان یک سبک زندگی سالم شناخته می‌شود. در طب سنتی زندگی سالم به شش بخش تقسیم می‌شود:

1-    خوردن و آشامیدن

2-    خوابیدن و بیدار شدن

3-    حالت های روحی و روانی

4-    ورزش کردن

5-    هوا

6-    دفع مواد مضر از بدن

طب سنتی نیز به خوردن غذا در زمان مشخص و معین تایید دارد، یکی از روش‌های بدست آوردن سلامتی و تندرستی غذا خوردن در ساعت‌های مشخص است. در طب سنتی بسیار تاکید می‌شود که در هر وعده غذایی سعی شود که فقط از یک نوع غذا استفاده شود و از خوردن غذاهای گوناگون همراه با هم خودداری کنید.

در طب سنتی بسیار تاکید می‌شود که هنگامی که حتما احساس گرسنگی دارید غذا میل کنید و عالی ترین زمان خوردن غذا ساعاتی است که درجه هوا متعادل بوده و توصیه می‌شود که در فصل زمستان سعی شود که ناهار را کامل میل کنید و در فصل تابستان توصیه می‌گردد که صبحانه و شام را کامل‌تر میل کنید.

 

کلام پایانی

بدن ما دارای ساعت و زمان‌بندی مشخص و مقرری است، که جهت سلامتی بدن خود نیز در ساعت‌های معین و مشخص باید غذای خود را میل کنید و بهترین زمان خوردن غذا در صبحانه ساعت 7 صبح و در ناهار ساعت 1 ظهر و شام ساعت 7 شب است. پس سعی کنید در بهترین زمان‌های تعیین شده غذای خود را میل کنید و با این کار سلامتی خود را تضمین نمایید. برای خواب و خوردن غذای خود یک برنامه‌ریزی دقیق و درست داشته باشد و با داشتن ذهن و بدن سالم برای تحقق یک زندگی خوب و عالی قدم بردارید.

 

مطالب پیشنهادی

پیتزا پپرونی
آموزش آشپزی

پیتزا پپرونی

پیتزا پپرونی یکی از محبوب‌ترین نوع پیتزاهای جهان است که در اصل از طرفداران بسیاری در ایران هم برخوردار است. این نوع پیتزا از تکه‌های گوشت

طرز تهیه سس گوجه فرنگی
آموزش آشپزی

طرز تهیه سس گوجه فرنگی

با توجه به ورود دستورهای آشپزی جدید و نو به جهان، استفاده از مخلفات و خوراکی­ های میان وعده­ای بسیار رایج شده است که یکی از